żagle

PROJEKT „TRZY ŻYWIOŁY”

ŻAGLE SKAŁKI KAJAKI

DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ RUCHOWĄ I INTELEKTUALNĄ – PRZEŁAMYWANIE BARIER

 

ZAGLE

Nabór uczestników

  • Osoby z niepełnosprawnością ruchową , intelektualną skupione w następujących organizacjach

  • -Stowarzyszenie „Krok za krokiem” w Zamościu ,

  • Stowarzyszenie „Ostoja” Wrocław

  • Klub Sportowy Pamara Lublin

  • Klub sportowy AKS-ON Zamość

  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zamościu
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Radomiu

liczba uczestników

Planowana 6 jachtów typu Bingo 930

18 osób –z niepełnosprawnością ruchową w tym czterokończynowe-porażenie mózgowe, upośledzeniem umysłowym

kadra

6 sterników jachtowych

6 żeglarzy

12.asystentów osób niepełnosprawnych

 

Żagle

TERMIN –7-14 czerwiec 2014

MIEJSCE REALIZACJI -Giżycko-Mikołajki-Ryn-Giżycko

 

Kajaki, Skałki

TERMIN –7-14 lipiec 2014

MIEJSCE REALIZACJI -Bondyrz – Zwierzyniec

Przewidywane efekty-Program ma na celu

-Opracować formy i model aktywności w żeglarstwie kajakarstwie i turystyce skałkowej osób z mózgowym porażeniem. I osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym

-Opracować standardy pracy w/w grupy niepełnosprawnej

-Pomagać w pokonywaniu w pokonywaniu trudności techniczno – psychicznych.

-Dobór właściwego sprzętu jest niezwykle ważny, gdyż z jednej strony warunkuje optymalne warunki procesu dydaktycznego, z drugiej zaś zabezpiecza przed urazami.

-Opracować-dostosować sprzęt sportowy-żaglówka kajak i turystyki skałkowej do możliwie samodzielnej lub częściowo kontrolowanej lokomocji przez osobę z porażeniem mózgowym.

-Stworzyć podstawy do budowy specjalnego ośrodka sportowego dla osób z ciężkimi uszkodzeniami neurologicznymi jaki planowany jest w miejscowości Bondyrz na zamojszczyźnie

Historia

Rok 2009

W maju po raz pierwszy uczestniczyło w rejsie Pisz- Mikołajki Węgorzewo 2 osoby z Zamojskiego Ośrodka z porażeniem mózgowym postać czterokończynowa oraz 12 osób z upośledzeniem umysłowym ze Ośrodków Szkolno-wychowawczych w Radomiu

Osoby te brały udział w sterowaniu łodzią ,opanowały terminologię żeglarską dotyczącą osprzętu (olinowanie budowa jachtu) uczestniczyły w samodzielnym przygotowaniu posiłków z półproduktów , porządkach na jachcie brały udział w spotkaniach z młodzieżą z miejscowości Mikołajki i Węgorzewo, przy ognisku i podczas wspólnej zabawy .

W miesiącu sierpniu 2009 roku 15 osób z porażeniem mózgowym brało udział w spływie kajakowym częściowo rzeka wieprz i zalew Ródka w Zwierzyńcu.

W Sierpniu odbyły się zajęcia w parku linowym jaki wykonano w Bondyrzu w zjazdach i podciągnnięciach brało udział 18 osób z porażeniem mózgowym.

Już trzeci rok ZA SPRAWĄ STOWARZYSZENIA „KROK ZA KROKIEM” w Zamościu, osoby
ze znaczną niepełnosprawnością z Zamościa , Lublina i Wrocławia miały szanse sprawdzić siebie
i korzystać z radości jaką daje żeglowanie .Dzięki pomocy 16 osób sterników i asystentów, 8 osób
z niepełnosprawnością ruchową (głównie porażeniem mózgowym- 4 kończynowym) pokonywało żywioł, siebie i bariery jakie stawiają niedostosowane dla niepełnosprawnych Mazury.

Rok 2010

Już po raz drugi w dniach 2-10 lipca 2010 roku osoby z niepełnosprawnością skupione w Stowarzyszeniu „Krok za Krokiem” w Zamościu uczestniczyły w tygodniowym REJSIE
żeglarskim.

Pomysłodawcą zgrupowania jest GRUPA OSÓB ZAPRZYJAŹNIONYCH Z RADOMIA I ZAMOŚCIA NASTALE WSPÓŁPRACUJĄCA PRZY ORGANIZACJI IPREZ PROMUJĄCYCH AKTYWNOŚĆ OSÓB ZE ZNACZNĄ NIOEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ W TYM SPORTOWYCH I REKREACYJNYCH .

Żagle ,skałki i kajaki są to składowe projektu jaki założyliśmy w dążeniu do pokonywaniu barier i stereotypu iż osoba niepełnosprawna ruchowo ma co najwyżej jeździć wózkiem.

W RAMACH PROJEKTU TRZY ŻYWIOŁY ŻAGLE – KAJAKI -SKAŁKI W REJSIE żeglarskim wzięło udział czterdzieści osób, z NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z RADOMIA, ZAMOŚCIA I LUBLINA. . Osoby te żeglowały na ośmiu jachtach typu Twister 780 .

Mazury na początku lipca były piękne wiatr był nasz gorzej z portami obsługą.

Niestety i jachty to małe niepowodzenie tak duża flotylla jachtów z niepełnosprawnymi to znaczny problem szczególnie dla nas .Cumowania ,toalety , i inne dobra do egzystencji żeglarskiej co najmniej utrudnione. Ale to co pokazali ludzie -sternicy i kadraw wspierająca niepełnosprawnych Żeglarzy perfekcja , atmosfera świetna a najgłębiej w pamięci zostaną szanty w Sztynorcie było bardzo żeglarsko .Ahoj

Trasa rejsu przebiega: Piękna Góra Zimny Kąt, Sztynort
Kąt Rajcocha, Węgorzewo Wyspa Kocia, Ogonki Królewski Róg.

Rok 2011

Nad flotą czterech twisterów 800 czuwała opaczność gdyż pogoda była idealna, wiał wiatr, było słońce a w ostatni dzień rejsu spadł deszcz który pojawił się wspólnie z łzami w oczach uczestników rejsu, bo trzeba było kończyć przygodę .

Cudowne chwile zasmuca fakt iż, od Pisza po Ryn nie znaleźliśmy czynnej toalety dla niepełnosprawnych , były duże naklejki na drzwiach a za nimi mieściły się schowki. Wydaje się
że osoby niepełnosprawne są egzotyką Mazur, a nie nieproszonymi gośćmi. Wózki wywoływały zainteresowanie i wyczuwalną ciekawość , nawet w Mikołajkach. W 2010 roku pokonywaliśmy trasę Giżycko-Węgorzewo tam jest bardziej cywilizowanie. Zwrócimy się także z apelem do wojewody mazurskiego, mediów regionalnych o pomoc w dostosowaniu Mazur .

Trzeba w tym miejscu podziękować firmie Pofam Poznań, która wsparła rejs swoim sercem darowanym w postaci prowiantu.

Bohaterowie Rejsu:

Bartek, Damian, Ola, Paula, Marek, Mateusz, Patryk, Kasia.

Serdecznie dziękujemy sternikom Dagny, Antkowi, Piotrowi i Mirkowi którzy na swoim urlopie dbali o bezpieczną żeglugę, edukacje żeglarską .

Wolontariusze Kamila, Kinga, Ewa, Adam, Stanisław, Marek, Agnieszka, Łukasz.

Pracownicy Stowarzyszenia „Krok za krokiem” w Zamościu- Piotr, Marek, Irek.

Żeglowanie osób ze znaczną niepełnosprawnością wydaje się być extrawagancją, jednak uśmiech i motywacja do pracy nad sobą uczestników rejsu pozwala na podjęcie działań w celu kontynuacji rehabilitacji poprzez żeglarstwo. Na pewno istnieje potrzeba edukacji właścicieli portów do przyjmowania osób z niepełnosprawnością ruchową .

Na 4 żaglówkach widniała flaga z jednej strony promująca firmę Pofam, a z drugiej strony wózek Set, uczestnicy rejsu zapoznali się z ofertą jaką proponuje firma Pofam, przekazano materiały reklamowe , osobom niepełnosprawnym w Piszu, Mikołajkach i Rynie, Kamieniu. Jedna z Pofamowskich flag zawiśnie na naszym jachcie treningowym w Bondyrzu.

Rok 2012

Nasze nowe odkrycie Jacht Bingo 930 i świetna współpraca z firmą Bełbot po nieciekawych przeżyciach z 2011 roku gdzie dostaliśmy niekompletne jachty to świetne przestronne i praktyczne cacka no i wspaniałe podejście firmy (-czytaj nie-drogo.)

To rok w którym nie pływaliśmy z kolegami z Radomia ale dołączył do nas Wrocław

Wspomnienia z Regat Żeglarskich Mazury 16-23.06.2012

 

Dzień I Godzina 0.08

Wyruszyliśmy Busem w kierunku Giżycka ,po drodze zabraliśmy żeglarzy z Lublina i sternika Mirka o godzinie 10.00 dotarliśmy do portu firmy Bełbot w Giżycku , tam przejeliśmy niepozorne jachty bingo 930 jak się okazało wspaniale pływające. O godzinie 12.00 dotarła do nas ekipa wrocławska która poruszała się PKS -em to wielki wyczyn.

Załoga nr 1 to uczniowie i asystenci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno wychowawczego z

Piotrem -Sternik

Załoga 2 to uczestnicy i kadra Środowiskowego Domu Samopomocy „Krok Dalej” z Białobrzeg ze sternikiem Antkiem

Załoga 3

To Załoga z Lublina i Włodek Sternik

 

Załoga 4

Dowodził Mirek Sternik uczestnikami byli wrocławianie ze stowarzyszenia Ostoja

 

 

Po odebraniu jachtów sternicy przeprowadzili ponowne szkolenie załogi pod kątem BHP.

I wyruszyliśmy ,złamaliśmy „zapałę” żeby przejść przez kanał i mosty na jezioro Niegocin .

Po ustawieniu masztu żagle poniosły nas do Czarnego Łabędzia i niestety spotkała nas czarna rozpacz Polska przegrała z Czechami było smutno , łzy zagryzaliśmy rybnymi czipsami .

Później było już tylko lepiej jeśli chodzi o humor i atrakcje mijane kanały cudowna pogoda obserwujące nas kormorany czaple i orły pozwalały cieszyć się naturą. Po wyjściu z kanałów zacumowaliśmy w Skorupkach u Pana Janusza to już któryś raz przyjął nas jak w domu z miłym słowem i poczuciem humoru , Panie Januszu dużo zdrówka i dziękujemy.

Następnym etapem podróży były Mikołajki tutaj udaliśmy się do Środowiskowego Domu Samopomocy gdzie nawiązaliśmy chęć współpracy i byliśmy pod wrażeniem rozmach i profesjonalizmu cieszymy się na współpracę Mikołajki Białobrzegi Północ -Południe. Następnym etapem żeglowania było wielkie Śniardwy tutaj stoczyliśmy regularną bitwę prawie morską na wiaderka z wodą było wspaniale sternicy wykazali się kunsztem ale było kilka mokrych ofiar.

Kurs na Ruciane zawiódł nas do Kamienia , część załóg dotarła do Rucianego pozostali raczyli się życiem portowym w Kamieniu. I zaczął się nasz powrót najpierw do Rynu oczywiście zwiedzanie zamku , z kąd na „katarynach” dotarliśmy na Niegocin i już na żaglach do Giżycka. Ostatnia szantowa noc i do domu.

 

To krótka relacja z rejsu w którym wzięli udział żeglarze z Porażeniem Mózgowym na wózkach dzięki kilku sponsorom oraz bezinteresownej pomocy w szczególności Antka .Piotra,Mirka i Włodka.

Niestety smutne konkluzje nasuwają się nam dzięki obserwacjom od kilku lat MAZUZURY NIE CHCĄ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH”

W każdym porcie mieliśmy problemy by wziąć prysznic korzystać z toalety dojechać do tawerny.

W Rynie nie było toalety w ogóle co wytkneliśmy na spotkaniu z burmistrzem miasta.

Postanowiliśmy iż napiszemy do władz województwa Warmińsko-Mazurskiego petycję aby zostały podjęte działania by przybliżyć Mazury osobom niepełnosprawnym. Ze swej strony włączymy się z naszymi pomysłami do tworzenia projektów które ucywilizują Nasze Mazury Cud Natury z partnerami z Wrocławia,Lublina,poznania i Ukrainy.

 

ROK 2013

 

Projekt odbył się ale bez nas my w tym czasie reprezentowaliśmy nasz kraj na Mistrzostwach Europy w Boccia Portugalia 2013

Wystartowały ekipy z Wrocławia i SOSW Zamość

Spostrzeżenia

Sukcesy w adaptacji sportów letnich (boccia ,Socker na wózkach elektrycznych itp.) jak też doświadczenia z rejsu i działań w ramach projektu („trzy żywioły”) pozwalają na próbę pozyskania dla potrzeb wymienionej grupy niepełnosprawnych sportu żeglarskiego i skałkowego

Do projektu planujemy pozyskać osoby i instytucje posiadające doświadczenie w pracy z niepełnosprawnymi ruchowo i intelektualnie.

Aktywizacja poprzez trening sportowy jest propozycją aktywizacji i usprawniania osób z porażeniem mózgowym.

Na podstawie badań własnych oraz dostępnej literatury należy stwierdzić iż trening

systematyczny daje wymierny efekt w postaci poprawy motoryki ,aktywności i rozwoju społecznego i osobistego.

Znaczna część osób z MPDz nie ma dostępu ani do uprawiania sportu i korzystania ze sportów żeglarstwo, kajakarstwo i turystyka skałkowa. Projekt „trzy żywioły” jest szansą na stworzenie podwalin dla znalezienia form aktywności sportowej osób z MPDZ i z innymi uszkodzeniami neurologicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.